BEEP TEST

3

W dniu 28 marca 2015r. odbył się BEEP TEST na hali sportowo – widowiskowej w Chełmży. Udział w badaniu wzięło 12 osób, w przedziale wiekowym 10 – 15 lat. Była to pierwsza odsłona tego testu.

 • Wielostopniowy test wahadłowy- anglojęzyczna nazwa BEEP TEST. Za pomocą tego testu możemy zmierzyć wytrzymałość krążeniowo – oddechową badanej osoby. Test przeznaczony jest dla grup sportowych, dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych o dość wysokiej wydolności. Niska wydolność, kontuzje, podejrzenie chorób/wad (w szczególności układu krążenia) i starszy wiek są przeciwwskazaniem do tego testu.
  Zadaniem badanej osoby jest bieg wahadłowy „w tę i z powrotem” na odcinku 20 metrów z prędkością biegu zwiększającą się co 1 minutę, sterowaną sygnałem dźwiękowym.
  Wynik interpretowany jest zgodnie z tabelą uwzględniającą liczbę ukończonych etapów, płeć i wiek.
  Test można wykonać w sali lub na boisku, zapewniającym 20-metrowy odcinek testowy i przynajmniej 1-metrowy pas bezpieczeństwa. Nawierzchnia musi być równa, płaska i nie może być śliska.
  Test rozpoczyna się szybkim marszem, a kończy szybkim biegiem, w trakcie którego badani zmieniając kierunek poruszają się między dwiema odległymi o 20 m liniami, zgodnie z sygnałem dźwiękowym z narastającą częstotliwością. Test trwa do etapu, na którym dany badany odpada. Wynikiem jest numer etapu (minuta), w którym badany odpada.
  Udział w teście wzięli: Różyński Jan, Stawski Jakub, Wiśniewski Filip, Trybuszewski Tobiasz, Zieliński Mikołaj, Niciński Norbert, Rybacki Michał, Uciński Bartosz, Bajerski Denis, Karolewski Mikołaj, Wysocki Klaudiusz, Dybowski Mateusz.
  Parametry poszczególnych etapów testu, wyniki oraz normy można zobaczyć w poniższych zdjęciach.
  Organizatorem wielostopniowego testu wahadłowego był Ośrodek Sportu i Turystyki w Chełmży. O kolejnych edycjach testu OSiT będzie informował na bieżąco na stronie internetowej.